Balıklar

Balıklar
Hamsi Tava

Hamsi balığından tavada kızartma usulü yapılan, Karadenizde olduğu kadar değişik bölgelerde de sevilerek tüketilen bir yemek türüdür.

Hamsi Izgara

Hamsi Izgara, hamsi yemek türleri arasında en sevilen ve en çok tercih edilenler arasında en üst sıralarda yer alır. Genel olarak ızgara üzerinde pişen yemekler ayrı bir kitleye sahipken özellikle Karadeniz tarafında en çok tercih edilen ızgara yöntemi ise hamsi ızgaradır.

Hamsi Buğulama

Karadeniz mutfağının en ünlü yemeklerinden birisi olan hamsi buğulamanın tadına bayılacaksınız.

İstavrit Izgara

İstavrit'in en güzel hali ızgara olanıdır. 30 Dakikalık pişirim süresi ile hız ve lezzet olarak tercih edebileceğiniz bir yemektir.

İstavrit Mısır Unlu

Mısır unuyla sadece hamsi mi kızartılıyor sanıyorsunuz? Bir de istavrit tava deneyin...

Sarıkanat Izgara

Yalnızca Kasım ve Aralık aylarında çıkan sarıkanat balığı, lüferin küçük hâlidir.

Çipura Izgara

Egenin meşhur yerli balığı olan ve küçük sürüler halinde gezen Çipura muhteşem bir tada sahiptir.

Kofana Izgara

Farklı bir tat ve pişirimi ile damağınızda tat bırakacak bir balık.

Akya Izgara

Akya Balığı Uskumrugillerden olup, eti lezzetli, kemikli bir balıktır.

Dil Şiş

Dil balığı da yerli balıklarımızdan olup Ege ve Akdeniz'de bolca yakalanır. Her mevsimde yenebilir. En lezzetli zamanı Kasım ile Şubat.

Lüfer

Lüfer Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Hint okyanusu ve atlas okyanusunda sürüler dolaşan ... Lüfer büyüklüğüne göre en çok isim alan balıktır.

Palamut Izgara Takoz

Izgara palamut tarifinde, mevsiminde lezzetinin doruk noktasına ulaşan palamutlar; takoz şeklinde, iri halkalar halinde kesildikten sonra pişirime yollanır.

Somon Izgara

Vücudumuz için gerekli ve Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olan somon balığına bir iki küçük dokunuş ile lezzetli hale getirmek çok kolay.

Fener Kavurma

Bol tereyağı ile kavrulan ve muhteşem bir tat olana Fener Kavurma, Hanımeli Balık'ta yenir.

Dülger Kavurma

Dülger Balığı mevsiminde günlük olarak ege tarafında gelmektedir. Boyu 50 – 60 cm. ulaşan Dülger Balığı gezici bir balıktır.

Mırlan Şinitzel

Tadı ve yapılışı ile meze olarak da sofralarda yer edinen muhteşem bir tat.

Tuzlu Mercan Izgara

Her balıkta olduğu gibi ızgara Mercan türünde de bir numara. Mutlaka denemelisiniz.

Karagöz Izgara

Balıklar
Kuyuda Kalkan

Kuyuda Kalkan Hanımeli Balık'ta ünlenmiş ve markalaşmış bir tarif olup damağınızda muhteşem bir tat bırakacaktır. Kuyuda Kalkan için mutlaka önden sipariş vermeyi unutmayın.

Kalkan Izgara

Pişirilmesi ve tadına kavuşması çok marifetlidir. Vedat Milor'un 5 Yıldız verdiği Hanımeli Balık'ta Kalkan Balığı tescillenmiş bir tattır.

Karadeniz Mezgit Mısır Unlu

Güzelce temizlenen Mezgit yumurtaya ve mısır ununa bulandıktan sonra pişirilir. Tadı ile Rakının yanında meze olarak kullanılabilir.

Tekir Tava

Omega 3 ve balık yağı bakımından oldukça zengin olan tekir balığı, eti oldukça makbul olan kıymetli balıklardandır.

Tekir Mısır Unu

Pullu küçük balık çeşitlerinden olup dört mevsim denizlerimizde avlanarak yenebilecek Tekirin en lezzetli zamanı, Temmuz-Ekim ayları arasıdır.

Tekir Izgara

Tekir Balığı besin değerleri ile farklılık yaratırken farklı pişirimleri ile farkını ortaya koymaktadır. Izgara olarak mutlaka denemelisiniz.

Çinekop Izgara

Kendine has aromasını ve lezzetinin en çok hissedildiği pişirme yöntemlerinden biri olan Çinekop ızgara beğenilerek tüketilir.

Çingene Palamut Tava

Palamut tava geleneksel olarak yanında roka yaprakları ve bir halka soğanla servis edilir. Farklı bir lezzet için Hanımeli Balık tam size göre.

Kara Lahana Yaprağında Palamut

Hanimeli Balık ailesine özel bir tarif olan Kara Lahana Yaprağında Palamut, farklı tatlar peşinde olanlar için muhteşem olacaktır. Sezonu geldiği zaman daha önce tadanların vazgeçemediği bir tariftir. Mutlaka Karalahana Palamudu deneyin.

Domates Soslu Palamut

Hanımeli Balık ailesi her zaman tat ve farkındalık açısından bir adım önde olmayı seçmiştir. Sizlerde bu tatlardan yararlanmalısınız. Palamut sezonu açıldığı zaman mutlaka damak tadınızı değiştirmek için uğramalısınız.

Uskumru Izgara

Uskumru balığı çok lezzetli ve besleyiciliği bakımından her şekilde besin değeri içermektedir. Yüksek ateşte pişirimi gerçekleşir ve damakta muhteşem bir tat bırakır.

Lipsos Izgara

Adına mekan açılan fakat herkesin pişirilmesini yapamadığı çok değerli balıktır. Hanımeli Balık'ta deneyimli ve eğitimli şefleri ile buluşan Lipsos sizler için Hanımeli Balık'ta.

Kırlangıç Buğulama

Nisan aylarının vazgeçilmezidir. Kırlangıç Buğulama yüzünüzde tatlı bir tebessüm bırakacaktır.

Barbun Izgara

Yüksek besin değerleri ve kırmızıya yakın pembe rengiyle hem sevimle hem de yarayışlı Barbun Balığı faydaları saymakla bitmez bu yüzden tatsanız sizin için daha iyi olur.

Sinarit Izgara

Duyulmamış ve farklı bir balık türü olan Sinarit pişirim olarak en iyi tadı ızgarada vermektedir.

Tuzlu Levrek

Tuzlu su levreği veya sudak ismiyle de bilinir. Vücudu füze şeklinde ve derisi iri pullarla örtülü, sırtı kurşuni, karnı gümüşi renktedir.

Ekşili Levrek

Balığımıza lezzetli bir ekşili tatlılı sos yapmaya ne dersiniz. Tadını damakta bırakan, muhteşem bir lezzet. Afiyet olsun.

REZERVASYON

Hemen Bir Masa Ayırtın

Hanımeli Balık’ta Bir Masa Ayırtmak İçin Lütfen Tarih Saat ve Kişi Sayısı Seçiniz

Adınız ve Soyadınız

E-Mail Adresiniz

Konu

İletiniz